BABETTA

Na blog HORY & ZATÁČKY většinou dávám recenze motorek, vhodných pro cestování právě po horských silnicích plných krásných zatáček. Tentokrát ale musím udělat výjimku a dát sem stroje ze zcela jiného soudku. Ideální pro jízdu ve městě. Jeden můj kamarád se totiž před nějakou dobou pustil do úprav a přestaveb kdysi populárních mopedů BABETTA, z produkce ZVL Povážská Bystrica, jejichž výroba byla ukončena roku 1999. 

Mezi lidmi jich je ale stále dost, v nejrůznějším stavu, no a v této dílně dostávají zcela novou podobu, dokonalý technický stav a díky tomu mají další, jistě dlouhý život před sebou. 

Každá BABETTA je nejprve rozebrána do posledního šroubku. 

Rám projde úpravou, bez zásahu do jeho nosných prvků a je zesíleno uchycení motoru, a stojánku. Veškeré kovové díly, projdou pískováním, dostanou práškovou barvu, podle přání zákazníka, a navrch perleťový lak.

foto-81-(kopie)

Veškeré hliníkové díly jsou také pískovány jemnou balotinou a dostanou zcela nový finiš. Motor projde generální opravou, dostane japonská ložiska, nová gufera, přesně vyváženou kliku a veškerá těsnění tak, aby byl zajištěn provoz bez úniku oleje. Dá se říct, že takto upravený motor je v lepší kondici, než když vyšel z fabriky. Nesmíme také zapomenout na možnost úpravy válců, včetně výbrusu pro lepší zátah a výkon motoru. To zajištují i použité karburátory Del`Orto a optimální vyladění trysek. 

Samozřejmostí jsou homologovaná světla a veškeré další komponenty a nová elektrika. Takže po technické stránce jde de-facto o novou motorku. Také si můžeme vybrat, jestli chceme, či nechceme pedály. Obojí je možné. 

Jak je z fotografií patrné, „nová“ BABETTA může mít řadu podob. Buď ji vrátíme zcela původní vzhled, nebo může projít řadou úprav. Různě vysoká řídítka, sedla, blatníky. S nosičem nebo bez, s pedály, nebo bez pedálů.

Popisovat každý detail mi přijde zbytečné. Fotografie jsou mnohem ilustrativnější.

JAWA 50 Pionýr (Pařez), z roku 1955, dokazuje, že zájmem úpravce nejsou jenom mopedy.

foto-91-(kopie)

Podrobnosti a kontakty najdete na: www.squirreldesign.cz

Petr Fryč

H&Z_6-2020_uvodni-foto_knizka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s