CARVING BIKE – YAMAHA NIKEN

1.JPG

Před lety jsme ve SKI MAGAZÍNU, jehož jsem byl vydavatelem, přinesli článek: „LYŽE, KTERÉ ZATÁČEJÍ SAMY“.

S naším šéfredaktorem jsme byli snad první, nebo jedni z prvních Čechů, kteří, díky tomu, že jsme byli zváni na testy lyží německého SKI MAGAZÍNU, měli možnost na této převratné novince jezdit. A díky tomu, že jsme k tomu dostali perfektní přípravu, v podobě jízd na tehdy populárních, super krátkých lyžích BIG FOOD, jsme hned od začátku věděli, jak na to. Když se pak tyto lyže začaly prodávat, trvalo docela dlouho, než se jim lidé přestali smát. A nebo se jim divit. Byly krátké, měly široké špičky a patky, uprostřed byly naopak úzké. Naprostá většina lyžařů na nich ale neumí jezdit dodnes.

YAMAHA NIKEN je také takový CARVER. 

Proč? Protože se v zatáčkách chová právě tak, jako se chovají carvingové lyže. Zjednodušeně přiblížím. Rozdíl v jízdě na „klasických“ a carvingových lyžích je, že na klasických lyžích jedete do oblouku po jedné hraně. Vnitřní hraně, vnější lyže. Která vám, v případě, že ji nedokážete na tvrdém podkladu pořádně zaříznout, může ujet. Když vám ujede špička lyže, jdete k zemi. Na carvingových lyžích jedete po dvou hranách. Přičemž vnitřní lyže jede nepatrně ostřejší rádius než vnější. Přitom ale vedou obě hrany. Navíc, díky vykrojení, drží přední část lyže podstatně lépe, než u „rovných“ lyží.

Obdobně se chovají přední kola YAMAHY NIKEN. Vnitřní kolo při náklonu v oblouku má nepatrně jinou geometrii a jede malinko ostřejší oblouk. Vnější kolo to jistí. Takže – v zatáčkách NIKEN ovládáme úplně stejně, jako klasickou motorku. Ale můžeme jet vyšší rychlostí, ve větším náklonu a přitom s výrazně nižší mírou rizika pádu. Předek nám samozřejmě ujet může. Stalo se mi to na kruhovém objezdu po dešti. Předek sice trochu ujel, ale stačilo zatlačit do vnitřního řídítka a bylo po problému. Ideální je vyzkoušet to v ostrých, navazujících zatáčkách. Kde nejedeme vysokou rychlostí, ale využijeme „carvingové“ vlastnosti vícekolového podvozku s náklonem (LMW Leaning Multi Wheel). Podrobnosti si najděte na: https://www.yamaha-motor.eu/cz/cs/

Takže asi tak. Tahle motorka, zatím, je spíše pro lehké excentriky. Pro ty, kterým nevadí občasné vtípky a nejapné poznámky. Vždy se najde dost staromilců a nebo škarohlídů, kteří si musí zavtipkovat. No budiž. 

DESIGN 

Otázka designu je čistě věcí vkusu. Také bych mohl, ale nebudu jmenovat celou řadu motorek, věhlasných značek, jejichž design mi připadá fakt děsný. Vždy si říkám, že dobrý design má nějaký svůj účel. Na motorce není moc prostoru pro samoúčelnost. Na motorce mají být pouze takové designerské prvky, které fungují. A to NIKEN bezesporu splňuje. Jasně, mám-li někam schovat poměrně složitý, široký mechanismus řízení a nechci, aby trčel mimo kapotáž, musím její tvar tomuto účelu přizpůsobit. A jít spíš do šířky než do výšky. „Tvář“ NIKENU se nese v duchu ostatních posledních modelů od YAMAHY. Od nádrže dozadu je NIKEN v podstatě identický s MT 09.

MOTOR

Již známý a vyzkoušený, skvělý tříválec, objemu 850 ccm, prošel pouze lehkým doladěním aby odpovídal charakteristice tohoto stroje. Myslím, že se to motorářům YAMAHY povedlo skvěle. Přesně odpovídá sportovnímu charakteru této „tříkolky“. Velmi pružný motor má výkonu až dost a ve spojení se skvěle odstupňovanou převodovkou, jak je už normální tak s rychlořazením, poskytuje opravdu skvělý jezdecký zážitek.  

JÍZDA

Když jsem se poprvé rozjel, připadal mi NIKEN těžký na předek. V tu chvíli jsem si pomyslel, že je divně těžkopádný a že s ním asi bude problém při pomalých manévrech a nebo při manipulaci na místě.  Stačilo ale projet pár zatáček, několikrát odbočit, přejet tramvajové koleje, vyhnout se kanálům, zaparkovat na chodníku a všechno se ukázalo úplně jinak.

Dnes už má snad každá motorka možnost volby palivových map. Nikdy nedávám na začátek tu nejostřejší. Většinou tu střední. Jedno jak je pojmenována. Pokud nemusím, po dálnici nejezdím. Tam nic nepoznáte. Maximálně, že motorka skutečně jede a že na ní trochu fouká. Protože si motorky vyzvedávám v Praze, první kilometry jsou vždy v městském provozu. S NIKENEM jsem najezdil po městě snad 50 km. Do centra, z centra a zase do centra a pak ven. Směrem na Kutnou Horu. Ledva jsem opustil Říčany, nastavil jsem v menu číslo 1. Tedy tu nejostřejší. Změna byla propastná. Motor zabral a jel. To už mi bylo jasné, že to bude velká zábava. Ta tam byla domnělá těžkopádnost. Začal jsem přicházet na chuť poměrně mohutné přídi. Co bych ale ocenil, by bylo větší plexy (nabízí verze GT). To, které je v základní výbavě slouží určitě jako spolehlivá ochrana přístrojového panelu, ale to je tak vše. Verze GT na tom bude určitě mnohem lépe. Co je skvělé, je umístění zpětných zrcátek. Vyčnívají do stran, což zaručuje skvělý výhled dozadu. Účelné je jejich sklápění při parkování.

Rychle jsem si uvědomil, že motorka se chová velmi klidně i na hodně nerovném podkladu. Dlažební kostky, rozbitý asfalt, nebo přejezdy přes tramvajové pásy zvládá s naprostou noblesou. Jediné co jí fakt nevoní, jsou příčné nerovnosti. Jakmile jsme ale na kvalitní silnici, začne velká zábava. Pořád to ale není nic proti tomu, když přijedeme do zatáček. Čím víc, tím lépe. Tam se teprve projeví skvělé jízdní vlastnosti dané konstrukcí předního dablu. Nemusí to být nic rychlého. Mou oblíbenou tratí je krásně zatočený úsek Mladkov – České Petrovice. V obou směrech. V poměrně malé rychlosti, tedy bezpečně, tam můžeme „poslat“ motorku do maximálního náklonu. Když si vybereme čas, kdy chalupáři sedí u oběda a je tam malý provoz, můžeme tam vyzkoušet, jak která motorka funguje v zatáčkách. NIKEN v tomto „testu“ obstál dokonale. 

Jak jsem psal víše. Ochranu před živly na této verzi YAMAHY NIKEN nehledejme. V této verzi není primárně určená pro cestování. V této verzi je pro zábavu z jízdy. A tento záměr plní dokonale.

Takže. YAMAHA NIKEN je velmi zajímavý stroj. Je mi jasné, že na její design je nutné si zvyknout. Přece jenom „zvyk je železná košile“ a v tom to celé je. Motorka má dvě kola. Aspoň do této doby to platilo. Ale pokrok nezastavíš. To je snad každému jasné. Když jsem viděl tento stroj poprvé, ještě na fotce, tak jsem si říkal, jestli oni k tomu nebudou náhodou dodávat ještě lyže a pás (nadsázka). 

Vřele doporučuji si NIKEN vyzkoušet. Pokud někdo není zásadně „zaseknutý“, bude to pro něj jistě zajímavý, pozitivní jezdecký zážitek. A ve verzi GT je to jistě velice zajímavá a hlavně bezpečnější alternativa pro cestování.

Petr Fryč

H&Z_2019_moc-up-titulka_bez-textu

MotoQuest-final_green-01_na-blog

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s