MotoQuest – mobilní aplikace a webové rozhraní.

MotoQuest_green

Když jsme začínali jezdit, dál než za humna, stačila nám mapa. Jezdili jsme někam. Příprava i několika denní vyjížďky byla vlastně dohoda, že někam pojedemeČasto ještě před odjezdem nebylo jasné, kam vlastně pojedeme. Improvizace. Přizpůsobovaná vrtochům počasíProstě styl: „Jeď, kam tě oči povedou“. Ale čím nás jezdilo víc a na delší dobu, tím to bylo komplikovanější. Přišly první navigace. Začali jsme trochu sázet na jistotu. To s sebou ale přineslo zase jiná rizika. Vždy po návratu jsem si do map maloval, kudy jsme to vlastně jeli. A psal poznámky. Ty byly základem pro články, cestopisy a knížky edice ALPSKÝ MOTORKÁŘSKÝ PRŮVODCE / HORY & ZATÁČKY.

Doba se ale mění. Takže vše, co bylo za devět let vydáno v průvodcích, jsme převedli do digitální formy. Rozšířili o další oblasti, propojili s navigací, připojili další užitečné funkce a vznikl MotoQuestVelice komplexní, informační a komunikační systém, obsahující už dnes více než 350 zajímavých, vyhlídkových tras a okruhů. Pokryty jsou celé Alpy. Od francouzského pobřeží, až po Slovinsko. A k tomu celý Karpatský oblouk. Ještě jsou tam pohoří Jura, Vogézy, Schwarzwald a také Čechy, Morava a Slovensko.

V dalších letech budeme MotoQuest dál rozšiřovat. Nabízí se samozřejmě celý Balkán. Tam už dnes jezdí a nebo určitě bude jezdit čím dál tím víc lidí. Postupně budeme také MotoQuest překládat do cizích jazyků. V současné době pracujeme na anglické verzi, pak přijde na řadu německá a další. Uvidíme. A také doplňovat o další funkce a služby. Se vším vás budeme postupně seznamovat. Sledujte blog HORY & ZATÁČKY a také náš facebookový profil: https://www.facebook.com/groups/540077123087781/

Teď si ukážeme, jak se s webem a aplikací MotoQuest pracuje a co nabízí.

Ovládání aplikace je velmi jednoduché, přehledné a intuitivní. Takže nemá cenu psát podrobný manuál. Který stejně málokdo čte. Chce si s ní jen trochu hrát a zkoušet.

Prvním krokem je registrace. Ta je důležitá a velmi jednoduchá. Přihlásit se můžeme přes počítač, smart phone a nebo tablet.

Buď, přes naší webovou stránku: http://motoquest.cz

a nebo si aplikaci můžeme stáhnout na Google Play a nebo App-Store.

Doporučujeme naší webovou stránku.

Otevřete si: www.motoquest.cz

Stačí vyplnit velmi jednoduchý formulář, tlačítko vpravo nahoře a jste zaregistrováni.

V dalším kroku se otevře mapa pokrytí. Všechny ikony, znázorňující trasy, budou tmavě šedé. To znamená, že je nemáte předplacené a nemůžete je otevřít. Trasy v oblastech, které si předplatíte, budou mít barvu zelenou.

Trasy na zkoušku

Pro vyzkoušení si, jak aplikace funguje, jsou na výběr tři trasy podle vlastní úvahy.

Lepší než obsáhle psát, si raději web i aplikaci ukážeme na obrázcích.

Začínáme webem

Po otevření www.motoquest.cz, se zobrazí jednoduchá homepage. Zatím. Pracujeme na mnohem lepší verzi. V pravém horním rohu je vše pro registraci a nebo přihlášení.

1

Po registraci, či přihlášení, se otevře stránka znázorňující mapu pokrytí. Zde je, pro lepší přehlednost, rozdělena do čtyř obrázků. Budou-li ikony tmavě šedé, nemá cenu na ně klikat. Neotevřou se.

2345

Zvětšíme-li mapu, zobrazí se celá síť tras. Každá má „start“ a „cíl“, ale systém umožňuje si v aplikaci zvolit směr. Tak se trasy dají na sebe navazovat.

6

Rozklikneme-li ikonu, zobrazí se nám „karta trasy. Obsahuje základní informace, ilustrační mapu a fotografie. V dolní části je možno psát poznámky. To umožníprůběžnou aktualizaci a zpřesňování celého systému.

78

V pravém, barevném sloupci, najdeme vše potřebné pro výběr tras na zkoušku a nebo předplatného.

Po zvládnutí procesu výběru trasy na zkoušku a nebo předplatného, ikonyvybraných a nebo předplacených oblastí změní barvu na zelenou. A začnou být aktivní.

Mobilní aplikace

Instalace je jednoduchá. Musíme být pouze trochu trpělivý, protože objem stahovaných dat je poměrně velký a tak doba instalace může zabrat nějaký čas. Záleží na rychlosti našeho připojení.

Klikneme na zelenou ikonu MotoQuest

Po zvládnutí procesu výběru trasy na zkoušku a nebo předplatného, ikonyvybraných a nebo předplacených oblastí změní barvu na zelenou. A začnou být aktivní.

14

Na poměrně krátkou chvíli se otevře stránka s logem.

15

Během několika vteřin se objeví informace o aktualizaci tras.

16

Zmáčkneme OK. Může se stát, že aktualizace bude chvilku trvat. Jakmile proběhne kontrola dat, objeví se mapa s naší lokalizací.

17

V pravém sloupci jsou shora dolu tlačítka:

1. hlavní menu
2. směrová orientace
3. vystředění
4. záznam trasy
5. použití GSM
6. orientace pro navigaci.

 

Otevřeme hlavní menu.

18

A teď uvedu příklad kroků:

1. Vyhledání trasy
2. Vyber stát
3. Vyber sekci
4. Vyhledat
192021222324
Načtou se mi všechny trasy ve vyhledané oblasti. Pro příklad vyberu hned první, Col de Bruis a ťuknu na ní. Otevře se mi karta trasy, na které jsou základní informace. Identické jako na webu.
242526
Když tam chci jet, mohu si vybrat, ze které strany bych jí chtěl projet. Ťuknu na příslušnou ikonu.
27

ím se dostanu do mnou běžně používané navigace (Sygic, Mapy.cz, Google Maps, Waze), která mi vyhledá výchozí bod trasy.

Zmáčknu tlačítko TRASA, a spočítá se mi nejoptimálnější trasa do vybraného bodu.

28

Zmáčknu START a mohu vyjet.

29

Jakmile dojedu do místa „startu“ naší trasy, systém se přepne do navigace MotoQuest. A tato nás povede dál po navržené trase. Jakmile dojedeme do cíle, můžeme pokračovat vyhledáním „nejbližší trasy“ a takto na sebe zajímavé úseky navazovat.

A máme za sebou první lekci používání mobilní aplikace MotoQuest

S čím vás seznámíme příště?

Tak například: záznamem vlastní trasy, sdílením zaznamenané trasy, knihou jízd mé motorky, a dalšími funkcemi, tak jak budou přicházet.

Petr Fryč

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s