BMW S 1000 XR

bmw_renocar

Sportovně cestovní enduro, fungující málem jako superbike. Obří výkon, perfektní jízdní vlastnosti, velmi slušné pohodlí a učesaný, nadčasový design. To jsou asi hlavní atributy BMW S 1000 XR.

Skalní příznivci bavorské značky mě možná budou kamenovat. Ale i přes všechny výše popsané kvality, toto byla motorka, na které jsem si nepřipadal ve své kůži. Má to asi logiku. Jsem na ni asi už moc starej. Když jsem tak přemýšlel, koho by měla tato motorka nejvíc oslovit, tak mi z těchto úvah vyšel sportovně založený jedinec, ve věku 40+, se zkušenostmi na sportovních motorkách. Kterého už lehce bolí záda. Taky trochu za krkem a ruce. Chce víc cestovat, ale nechce se vzdát výkonu. Chce krotit silný stroj. Tak pro tento typ jezdců je to ta pravá motorka.

Tak a teď k BMW S 1000 XR

Na XR jsem přesedl z R 1200 RS. Tyto dva stroje spojuje podobný design přední části kapotáže. Jinak už vůbec nic. Kromě loga. Už při usednutí do podstatně vyššího sedla a zmáčknutí startéru zjistíme, že to jsou dva různé světy. Na své okolí shlížíme pěkně z nadhledu a zatímco boxer chytne s nepatrným zpožděním a takovým „škytnutím“, litrový čtyřválec naskočí jako když nahodíte elektromotor. Málem i včetně zvuku. Zmáčknete spojku, pro můj vkus trochu „gumovou“, s cvaknutím tam padne jednička a motorka se úplně sametově rozjede. Jinak se neděje skoro nic. Žádná výrazná zvuková kulisa. Je pravdou, že jsem na čtyřválci neseděl víc než rok. Ale na tenhle jsem byl tak zvědavý, že jsem si nemohl nechat ujít možnost ho vyzkoušet.

Celou dobu, co jsem ji měl, při ježdění a vlastně až do té doby než mě napadlo to, co je v prvním odstavci, jsem si lámu hlavu nad otázkou, jaký má vlastně takováto motorka smysl. Zkřížit dvě zcela rozdílné kategorie. Superbike a cestovní enduro dát do jednoho. Jedině snad to, že BMW nemohla nezvednout hozenou rukavici ze strany DUCATI a KTM. Tedy rozšířit portfolio svých modelů i do kategorie tzv. Adventure Sport. 

Takže v BMW vzali motor připravený pro roadster S 1000 R a vsadili ho do nového podvozku, kterému byla věnována maximální péče. Aby také ne. Výkon 160 koní při 11 000 otáčkách s motorkou pořádně cvičí. Přidáme-li k tomu příplatkový quickshifter, umožňující řadit bez spojky i dolu, dostáváme do rukou hodně ostré náčiní. Zadní kyvka i přední USD vidlice pochází také z R 1000 R. Tady se to už ale neobešlo bez řady úprav, vedoucích k větší stabilitě ve vyšších rychlostech. Při větším zdvihu odpružení.

Zajímavé je, že sedlo jezdce má v základu pouze jednu výšku a to 840 mm. Což není rozhodně pro jezdce ani středních postav. Není stavitelné jako u GS. Chceme-li něco nižšího, musíme do nabídky příslušenství. Tak se můžeme dostat níž až o pět centimetrů.

Příjemným překvapením pro mě bylo hluboké sedlo. Jakmile do něj usedneme, uvědomíme si, že nesedíme na, ale doslova v motorce. K tomu ještě pohodlně široká, do ruky dokonale padnoucí řídítka. Poměrně úzké a vysoké plexy dobře plnil svou funkci. Lehce začalo kmitat až ve skutečně dost vysoké rychlosti. Tolik prvoplánová pozitiva. 

Pro cestování je podle mně výkon motoru téměř nevyužitelný (subjektivní pocit). Navíc mi trochu chyběla příjemná zvuková kulisa dvouválců, která k motorce neodmyslitelně patří (bohužel proti nám pracuje legislativa EU a všemožné normy). Toto ale platí v nižších a nebo středních otáčkách. Jakmile se ručička bílého analogového otáčkoměru, který je zcela dominantním prvkem přístrojového panelu, přehoupne přes hranici 6000 ot./min., nastane radikální změna. Motorka je doslova katapultována (stálo mě to 500,-). Z výfuku se ozve řev raněného zvířete a my přestáváme vnímat projížděnou krajinu. Protože se musíme pekelně soustředit na to, co se děje pod naším zadkem. Probudí se superbikové geny a my přestaneme chápat, co touhle motorkou chtěl vlastně „básník konstruktér říci“. Je to na cestování, jak to na pohled vypadá, a nebo je to na deklasování každého, kdo se nám přimotá do cesty?

Ještě, že to má všechny ty moderní jízdní asistenty. V základu má BMW S 1000 R dva jízdní režimy. „Rain“ a „Road“. Za příplatek jsou ještě „Dynamic“ a „Dynamic Pro“. Vše se ovládá tlačítkem na palec pravé ruky. Příplatkový elektronický podvozek Dynamic ESA se pro změnu ovládá palcem levé ruky. Jízdu na delší distance si můžeme zpříjemnit také příplatkovým tempomatem (vyzkoušel jsem), vyhřívanými hefty a nebo sadou kufrů.

Kapitolou samou pro sebe je podvozek. Odpovídá výkonnému motoru a díky perfektně fungujícímu, semi-aktivnímu podvozku Dynamic ESA, odvádí skvělou práci prakticky za každých okolností. Přiznám se – určitě jsem je nevyužil. Navíc, pneumatiky mnou ježděné motorky už nebyly v právě nejlepší kondici. Tak jsem to raději moc nezkoušel. Označení Adventure Sport k této motorce opravdu sedí. Pokud jezdíme po kvalitních silnicích. Na našich rozbitých okreskách už to bylo trochu horší. Ale na ty nestačí skoro žádný podvozek. Hlavně v porovnání třeba s jízdou na R 1200 GS, pokud je také vybavena podvozkem Dynamic ESA.

Při omezeném času se samozřejmě nedá vyzkoušet zdaleka všechno. Navíc, některým prvkům výbavy je lepší věřit, než se je snažit zkoušet. Tím myslím třeba náklonová čidla, umožňující brzdit i v zatáčkách. Toto už se asi stejně učit nebudu. Prostě se přidržím toho, že brzdit se má před zatáčkou a v zatáčce akcelerovat.

12.jpg

A něco osobního závěrem. 

Jak jsem psal na začátku. Na S 1000 XR jsem se necítil ve své kůži. Tak a teď proč. Jednoduše řečeno, protože už jsem na tento typ motorky moc starý. Možná jsem si to měl uvědomit ještě než jsem na ní sednul. Jak jsem psal v úvodu. Pokud by mi bylo 40+ a ne tolik, kolik mi je, byla by to jistě možná volba. Možná dost pravděpodobná, protože ta motorka se mi moc líbí. Také to bude tím, že jsem „nevyrostl“ na čtyřválcových, sportovních motorkách a moje nátura už je někde jinde. Spíš inklinuji k rozvážnější, plynulejší jízdě. Takže se možná S 1000 XR víc trápila se mnou, než já s ní. Každý jezdec si musí uvědomit, kde jsou jeho limity. A s věkem se tyto limity logicky snižují. Nutno si to včas přiznat. Tedy. Je-li vám, jak jsem psal, 40+ a máte-li zkušenosti na silných, sportovních strojích, bez  nich totiž nedokážete využít celý potenciál stroje, běžte do toho. S 1000 XR vám poskytne všechno na co jste zvyklí ze supersportu a nebo silného naked-bike a ještě mnoho na víc. Jízdní pohodlí, dokonalý přehled o provozu kolem vás a schopnost překonávat svižným tempem opravdu velké vzdálenosti.

Petr Fryč

MotoQuest_green

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s