MIRKA MÁDROVÁ – malířka 

Z trochu jiného soudku – umění

Mirka pochází z Jičína a tvoří v Praze, občas v Lomnici nad Popelkou. Znám ji už mnoho let. Vlastně od chvíle, kdy začala chodit s mým kamarádem, spolužákem a také skvělým výtvarníkem, zlatníkem a motorkářem, Luborem Mádrem.  

Mirka dnes patří mezi uznávané pražské malířky. Je členkou Unie výtvarných umělců ČR a od r. 2016 i členkou Nového sdružení pražských umělců.

Její poněkud svéráznou tvorbu nelze nikam zařadit, ale ani přehlédnout. Podařilo se jí totiž něco, co je v dnešní době dost obtížné – vytvořit si svůj vlastní, velmi osobitý umělecký styl. Lze v něm najít surrealistické prvky, zvířata nosí oblečení, brýle, jezdí na motorce, postavy lidí mají malbou zhuštěné proporce, výrazné oči, bláznivé úsměvy, nenapodobitelné výrazy. Prostě typičtí motorkáři. Obrazy jsou plné humoru, nadsázky, jemné ironie, ale i kritiky. Mívají neobvyklé náměty, originální pointu a některé ve spojení s názvem mohou působit až absurdně. Všechny však jsou na vysoké umělecké úrovni.

Od roku 1990 má za sebou velkou řadu výstav  

1994 – Galerie Praha 9, 1995 – Jičín Galerie Na věži, 1996 – Litoměřice Galerie Elektra, 

1997 – MIMO galerie Praha, a Galerie Velvary, 1998 – Galerie Aš,1999 – Galerie Maron a Chodovská tvrz Praha, 2000 -Tančící dům, Zelený dům Praha a Klub Járy Cimrmana,

2001- Zbiroh, 2002 – Žďár n. S. Stará radnice, 2003 – PEN klub, 2004 – Galerie Domino, 

2005 – Galerie Nora Praha, 2006 – Galerie U Zlatého kohouta a Muzeum Lomnice n. P.,

2007 – Úřad pro jadernou bezpečnost, 2008 – Písecká brána, 2009 – Moser Praha,

2010 – Galerie Spektrum Jičín (Vokšice), 2011 – galerie Brömse Františkovy Lázně, Poštovka Praha a Divadlo U Hasičů, 2012 – galerie Xalibo Ml. Bolelsav a galerie Carson Plzeň, 

2013 – Galerie Mansarda Rakovník a Galerie 14 Praha, 2014 – galerie Loket,

2015 – knihovna Praha Kbely, 2016 – Muzeum Lomnice n. P., 2017 – zámek Častolovice, 

2018 – usedlost Ladronka Praha a účast na veletrhu ART BAHO Barcelona, 

2019 – Galeria ART NOU MIL.LENNI Barcelona a Galerie Hala C Praha 9, 

2020 – Galerie la femme, 2021 – Výstavní síň Antonína Navrátila Praha.

S několika dalšími malířkami se prezentovala v Lidicích, v Brazílii, v Galerii U Rotundy v Týnci nad Sázavou a v Galerii Bohemia art v Kladně. S jednou z nich, Jozefínou Garaiovou, vystavovala v r. 2014 v Capital muzeu v Pekingu.

Spolupracuje s Galerií la femme, pravidelně dělá jejich „Domácí úkoly“, kde vybraná skupina malířů tvoří na zadané téma a tím tak vznikne zajímavá výstava.

Jedna z nich – téma Bohumil Hrabal – byla v Bruselu, Maďarsku, prošla Čechy, a nakonec uzavřela své putování v Horkách u Staré Paky. 

Společně s malíři Nového sdružení pražských umělců vystavovala v pražské Nové síni a ve vile Pellé, na zámku v Kladně a v Olomouci.

Za své výtvarné aktivity obdržela v r. 2019 Cenu městské části Prahy 9.

Mirka o sobě:

Říká se, že nejlepší inspirací je termín. Tak já to ale nemám. Snažím se malovat každý den a opravdu se mi celkem daří to dodržet. A tak, jak to baví mě, bych chtěla, aby to bavilo i diváky, aby výstava zaujala a nebyla nudná.

Práce v ateliéru je poměrně samotářská, což mi docela vyhovuje. Na vernisážích si to potom mohu vynahradit. Několikrát mi zahajovala Zita Kabátová a Josef Vinklář, dále pak Bořivoj Navrátil, Zdeněk Svěrák, Jan Vodňanský – ten ještě v r. 2020. A s jakou spoustou úžasných lidí jsem se na těch vernisážích seznámila . . .

Jeden komentář Přidejte váš

  1. Adam Batuna píše:

    Dobrý den, prosím prodáváte obrazy paní Mádrové?

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s