Regionální parky BAUGES, CHARTREUSE a VERCORS

mapa-1

Pojeďme objevovat méně známá místa. Cílem cestovatelů, kteří se rozhodnou poznat francouzská pohoří, bývá většinou oblast, kterou obecně nazýváme Savojskými Alpami. Vysokohorské pásmo táhnoucí se od masivu Mont Blanc na severu až k plážím Středozemního moře na jihu a tvořící přirozenou hranici s Itálií. Logicky. Je tam velká koncentrace atraktivních horských průsmyků a jedna z nejslavnějších tras, Route des Grandes Alpes.

Na dohled západně od alpského vysokohorského monumentu se od Ženevského jezera (Lac Léman), jihozápadním směrem, táhne horské pásmo dlouhé téměř 300 km, rozdělené do pěti menších oblastí. Jeho nejsevernější částí je Chablais. Následující, rozkládající se severovýchodně od Lac ď Annecy, se nazývá Chaine des Aravis. Obě stojí za proježdění. Psal jsem o nich už dřív ve svých starších cestopisech. 

V tomto článku, který není cestopisem, ale námětem kam jet, se podíváme do třech dalších, navazujících horských oblastí, tvořících západní předhůří Alp. Tyto oblasti také nepřímo navazují na masiv Jura, o kterém jsem také již psal.

Nejsevernější, vápencový masiv Bauges, se rozkládá mezi městy Annecy, Albertville a Chambéry, v departementech Savoie a Haute-Savoie. Oproti severněji ležícímu masivu Aravis má, i přes svou o něco menší průměrnou nadmořskou výšku, 14 vrcholů, přesahující 2 000 m n.m. Má poněkud poklidnější, spíše středohorský charakter. Charakteristické jsou zde osamělé vápencové kopce, obklopené pastvinami a hustými lesy. Nejvyšší horou je Arcalod, s nadmořskou výškou 2 217 m. Velmi bohatá je jak zdejší fauna, tak i flóra. Toto pozoruhodné přírodní bohatství je hlavním lákadlem regionálního parku Bauges Massif.

Nechceme-li se věnovat i pěší turistice, chceme-li si masiv Bauges pouze projet, najdeme si silnice vedoucí pokud možno středem parku, od severu k jihu, či naopak a volným tempem, třeba s řadou zastávek a malých odboček si tuto oblast projedeme.

Zelenou klenotnicí s bílými vápencovými útesy je nazýván masiv Chartreuse. Nádherná údolí jsou porostlá bohatou vegetací, čítající přes 2 000 rostlinných druhů. Takže taková docela pestrá botanická zahrada. Úžasná je majestátnost vápencových skalních masivů, tyčících se do nadmořských výšek přesahujících 2 000 m. Samozřejmě i tady, stejně jako v sousedním parku Bauges můžeme potkávat velké množství zvěře. 

Vstupními městy do této oblasti jsou Chambéry na severu, Grenoble na jihu a Voiron na západě. Na rozdíl od jiných horských oblastí je tento masiv poměrně hustě obydlen. Nachází se zde více než 60 obcí a osad. Takže zde při svých cestách můžeme najít i místo k přespání. Díky větší obydlenosti je zde samozřejmě i o trochu hustší silniční síť. Je to místo, kam se budeme rádi vracet.

Nejjižněji se rozkládá Regionální přírodní park Vercors. Leží v departementech Drôme a Isère. Nejvyšším vrcholem je Grand Veymont, s nadmořskou výškou 2 341 m. 

Přírodní park se skládá z osmi menších oblastí, kterými jsou Vercors Drômois, Diois, Gervanne, Royans-Drôme, Quatre-Montagnes, Trièves, Royans-Isère a Piémont Nord. 

Park Vercors je bohatý na přírodní poklady a vyniká svou rozmanitou, divokou a po všech stránkách ohromující krajinou. Vysoké vápencové útesy, hluboké rokliny, propasti a jeskyně. Vysoko položené náhorní plošiny, zelená údolí, horské pastviny a husté lesy.  

Z pohledu motorkářského a turistického je Vercors asi nejatraktivnější ze všech tří oblastí. Je zde nejhustší síť tzv. balkonových silnic v celé Francii. Fotografie dostatečně vypovídají o atraktivnosti těchto silničních staveb. Park také obsahuje největší nedotčenou oblast ve Francii, Hauts Plateaux, na které nejsou žádné silnice ani lidská obydlí. Budeme-li již v této oblasti, doporučuji přibalit turistické boty a oblečení. Ne všude je možné se dostat v sedle.

Masiv Vercors má také významnou historii. Během 2. Sv. války bylo jeho území jednou z nejdůležitějších bašt francouzského odporu proti německým okupantům. Můžeme zde navštívit řadu památných míst, jako jsou památníky odporu ve Vercors, v průsmyku Col de la Chau, Muzeum ve Vassieux-en-Vercors a La Cour des Fusillés, nebo v La Chapelle-en-Vercors. 

Když absolvujeme tyto tři horské masivy a „vypadneme“ z labyrintu nádherných, vyhlídkových, balkonových silnic, můžeme s klidem, že jsme nic důležitého nepřehlédli, pokračovat dál. Buď na jihovýchod, do slunné Provence a nebo jihozápad do regionálního parku d’Ardèch, krásné přímořské oblasti Camargue a třeba až do Pyrenejí. 

Petr Fryč

H&Z_2019_reklama_rijen

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s