MORVAN

Budeme-li cestovat po francouzském Burgundsku, musíme navštívit, či spíš projezdit a taky trochu prožít MORVAN. Vysočina, místy divočina, se rozkládá v srdci Burgundska. Což je západní polovina regionu BURGUNDSKO-FRANCHE-COMTÉ. MORVAN je z velké části pokryt hustým, smíšeným lesem, ukrývajícím mnoho mokřadů a bažin, ale také krásně čistých jezer, říček a potoků. Husté lesy zde střídají bohaté pastviny na kterých se pasou stáda skotu. To je hlavní artikl zdejšího zemědělství. Klima zde dokáže být docela drsné a i v parném létě nás zde může překvapit prudká dešťová přeháňka nebo bouřka. Od roku 1970 je kopcovitý MORVAN, rozkládající se na ploše téměř 3 000 km2, regionálním přírodním parkem. Místy nám může připomínat naši Českomoravskou vrchovinu. 

Za 2. světové války se zdejší husté lesy staly doslova nedobytnou, zelenou pevností, ze které operovala organizace francouzského odboje, MAQUIS DU LOUP. Toto období připomíná muzeum v obci SAINT-BRISSON. Odbojáři zde byli v poměrném bezpečí. Protože do zdejších lesů, plných různých přírodních pastí, hustých křovisek a doslova nečitelné spleti lesních pěšinek, kde jakákoliv technika byla nepoužitelná, se neodvažovali ani německé trestné oddíly. 

MORVAN je protkán hustou sítí minimálně frekventovaných silnic. Takže v něm můžeme jezdit opravdu kudy se nám zlíbí. Prakticky vše, co je vidět na mapě, je dokonale sjízdné. Je to francouzský venkov v té nejryzejší podobě. Kdysi mi můj strýc, který Francii miloval, řekl, že Francie začíná 150 km od Paříže. Měl pravdu. A tak  prostě odbočujeme kam se nám zachce. Je tam řada krásných míst. Staré, kamenné mosty přes čisté říčky a potoky, sem tam venkovský zámeček, hezké osady a samoty. Vždy to byl poměrně chudý kraj. Který žil převážně z chovu skotu. Ani dnes tady nenajdeme žádné ukázky blahobytu. Ale o to je to možná příjemnější. No a když nás to přestane bavit, tak zadáme do navigace místo kam chceme dojet. Je tady také několik do lesů doslova ponořených jezer vhodných k odpočinku. U některých, jako jsou třeba LAC DES SETTONS a nebo RÉSERVOIR DE PANNECIÈRE-CHAUMARD jsou i pohodlné kempy a další možnosti cenově přijatelného ubytování.  Tato místa můžou být naší dočasnou základnou pro výlety po Burgundsku.

Zvolíme-li si MORVAN, jako svou základnu k toulkám po Burgundsku, budeme prakticky v jeho středu. Na mapě Burgundska můžeme vidět co vše je možné z této oblasti obsáhnout v rámci denních výletů. Na východ jsou to určitě vinařské oblasti táhnoucí se po svazích od Dijonu jihozápadním směrem. Když si je vyjmenujeme postupně, od severovýchodu k jihozápadu, tak to jsou podoblasti: Chablis, Côte de Nuits a Côte de Beaune, které dohromady tvoří to nejlepší co zde je a sice Côte ďOr. No a pak jsou to ještě Côte Chaloonnaise, Mâconnais a populární Beaujolais. Takže pro milovníky dobrých vín zem doslova zaslíbená. No a směrem západním se nachází povodí řeky Loiry, která je zase známa množstvím historických památek. Připočteme-li ještě množství historických měst, se spoustou opečovávaných památek, ze kterých na nás dýchne duch staré dobré Francie, je to dohromady mnoho důvodů, proč sem jet. 

Petr Fryč

H&Z_2019_reklama_rijen

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s