TIP NA MOTORKÁŘSKOU DOVOLENOU II. – VOGÉZY

bmw_renocar

Vogézy, francouzsky Vosges, se nacházejí ve východní Francii. Rozprostírají se podél západní strany údolí Rýna, od Belfortu na jihu, po Saverne na severu. Průsmyk Col de Saverne je na severu odděluje od německého Falckého lesa. Vogézy jsou v jižní části tvořeny hlavně žulou, s některými vyvřelinami a červeným pískovcem, což jim dalo francouzské jméno „GRÉS VOSGIEN“. 

Horské pásmo je od jihu na sever rozděleno do tří částí: Vysoké Vogézy (Hautes Vosges), od Belfortu po údolí Bruche. Centrální Vogézy, mezi údolím Bruche a průsmykem Col de Saverne a Nízké Vogézy mezi průsmykem Col de Saverne a pramenem řeky Lauter. Oblé hřebeny Vysokých Vogéz se nazývají „balóny“.

Nejvyšší místa se nacházejí ve Vysokých Vogézách: Grand Ballon, také nazývaný Ballon de Guebwiller (1 424), Storckenkopf (1 366), Hohneck (1 363) a Ballon d´Alsace (1 247) Průsmyk Col de Saales (579), oddělující Vysoké a Centrální Vogézy. Nejvyšším bodem centrální části je Mont Donon (1 008 m). Mezi Vogézami a Schwarzwaldem, na východní, německé straně Rýna, je značná podobnost. Obě pohoří mají podobné geologické složení a jsou charakteristická zalesněnými svahy, nad kterými jsou otevřené pastviny a oblé vrcholky podobné nadmořské výšky. Obě pohoří mají prudší svahy směrem k Rýnu a na opačné straně klesají pozvolna. Příčinou je, že jak Vogézy, tak Schwarzwald byly vytvořeny tlakem, jako reakcí na vyhloubení Rýnského příkopu. 

V nižších polohách a na úbočích hlavního hřebene, na alsaské straně, se nachází mnoho zřícenin hradů. Na některých místech hlavního hřebene, obzvláště v St. Odile, nad Ribeauvillé, jsou zbytky zdí z kamene bez malty, spojené dřevem, nazývané „Mur Païen“ (Pohanská zeď). Ve středověku byla užívána k obraně a archeologové se liší v názoru, zda byla postavena až Římany, nebo ještě před jejich příchodem. V letech 1871 – 1918 byly Vogézy hlavní hranicí mezi Francouzskou třetí republikou a Prusy vedenou Německou říší. Demarkační čára se táhla od vrcholu Ballon d´Alsace po horu Mont Donon. Země na východ hřebene byla včleněna do Německa jako součást Alsaska-Lotrinska.

9.Vogézy_Blue-Devil10.Hunawihr11.Gisberg12.cesta-ve-vinicích13.Turckheim

Vogézy jsou jedním z nejrozsáhlejších francouzských přírodních parků. Vyznačují se úchvatnou biologickou rozmanitostí a mnohotvárnou krajinou. Turistické trasy vedou napříč pastvinami posetými horskými rostlinami a květinami. Nachází se zde úžasně rozmanitá fauna a flóra. Geologické změny a klimatické podmínky zde vytvořily překvapivé prostředí, v němž strmé skály kontrastují s oblejšími vrcholky. Přestože nadmořská výška přesahuje jen výjimečně 1 300 m. n. m., připomíná tato lokalita svým rostlinným bohatstvím a četnými řekami vysokohorské oblasti.

14.Andlau.115.Vogézy

Zajímavá místa

Musée National de L`automobile – Mulhouse

V roce 1957, dva bratři, Fritz a Hans Schlumpfové, koupili továrnu v Mulhouse. O čtyři roky později, Fritz začal kupovat veterány a ukládal je v továrních skladech. Kolekce téměř 400 automobilů, se stala veřejně přístupnou v roce 1965. O rok později bylo otevřeno „SCHLUMPF MUZEUM“. Dnes je muzeum nazýváno Národním muzeem automobilů a je největším automobilovým muzeem na světě.

Le Grand Ballon (1 424 m n.m.) je nejvyšší horou Vogéz. Nachází se 25 km severozápadně od Mulhouse. Je nejvyšším místem francouzského regionu Alsasko-Lotrinsko. Pro zajímavost, je přesně stejně vysoký jako náš Kralický Sněžník. Někteří lidé mu stále říkají Ballon de Guebwiller, podle názvu nejbližšího města, Guebwiller, které se nachází 8 km východně. 

Dobře známá trasa Route des Crêtes (trasa vrcholů) obchází vrchol hory východně, průsmykem v nadmořské výšce 1 343 m n.m. Spolu s vrcholem Le Hohneck, je Grand Ballon nejchladnějším a největrnějším místem Alsaska. 10.2.1956 zde byla zaznamenána nejnižší teplota  -30,2 ° C. Naopak nejvyšší teplota byla naměřena 13.8.2003 a sice +29 ° C.

Le Hohneck (1 363 m n.m.) je třetím nejvyšším vrcholem Vogéz. Na motorce se pohodlně dostaneme až na parkoviště na vrcholu, na kterém stojí příjemná turistická chata. Le Hohneck je jedním z míst, kde se nám nabízí ničím nerušený panoramatický pohled na značnou část pohoří a do jeho hlubokých údolí. Západní svahy jsou relativně mírnější, východní a jihovýchodní mají subalpinský charakter a spadají poměrně strmě. Místy tvoří skalní kotle, využívané horolezci. Ledovcové kary zde vytvořily nádherná horská jezera a rašeliniště. 

Riquewihr – díky historické architektuře a nezaměnitelné atmosféře je jednou z nejpopulárnějších francouzských turistických atrakcí. Je také proslavený pro svým Rýnským Ryzlinkem a řadou dalších skvělých vín, vyráběných přímo zde v obci. Riquewihr vypadá dnes téměř stejně jako tomu bylo v 16. století. Je jednou z nejkrásnějších francouzských obcí. Leží 11 km severně od Colmaru a sousedí s řadou dalších vinařských vesnic, jako Ribeauvillé , Hunawihr , Eguisheim nebo Kaysersberg. Historicky, Riquewihr sloužil jako Winzerdorf nebo „vinařská vesnice“, jako obchodní místo pro německá vína​​. Je jedním z mála měst, v této oblasti, které nebylo těžce poškozeno za druhé světové války. Město je obklopeno středověkými hradbami a je „střeženo“ hradem, který je dnes muzeem. 

Obec je členem sdružení „Les Plus Beaux Villages de France“ (nejkrásnějších vesnic ve Francii).

16.Ribeauville17.Riquewihr

Okruhy

Charakterizovat okruhy jeden po druhém by nemělo valnou cenu, neboť by se charakteristika opakovala téměř do omrzení. Prostě obě pohoří a jejich okolí je protkáno propletencem horských hřebenů, návrší a údolí. V údolích bývá i v parném létě příjemný chládek, díky hustému zalesnění a krásně čistým, studeným horským bystřinám. Budeme také projíždět mnoho krásně udržovaných, rázovitých obcí a městeček. Prostě každá trasa nám nabídne velký zážitek.

Petr Fryč

1. Burgundská brána

1. Burgundská brána

2. Volání divočiny

2. Volání divočiny

3. Vinicemi

3. Vinicemi

4. Tanec v zatáčkách

4. Tanes v zatáčkách

5. Z kopce do kopce

5. Z kopce do kopce

6. Pohádkové svezení

6. Pohádkové svezení

Veškeré trasy a jejich charakteristiky najdete v mobilní aplikaci MotoQuest.

MotoQuest_green

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s