TIP NA MOTORKÁŘSKOU DOVOLENOU I. – SCHWARZWALD

Hustě zalesněné pohoří, krásná jezera s čistou a teplou vodou, historická města a městečka, a hustá síť fantastických silnic. To je bádensko-württemberský Schwarzwald. Oblast, ve které můžeme strávit nádhernou motorkářskou, rodinnou dovolenou.

Pro pobyt na jihozápadě Bádenska-Württemberska se najdou i další důvody. Je to země s největším počtem gastronomických hvězdiček a největším počtem slunečných dnů na jihu Německa. Sousední, francouzské Alsasko k tomu přidá krásná vína, raději bílá než červená, nádherná historická vinařská městečka a také hustou síť skvělých horských silnic, navíc korunovaných hřebenovou trasou vedoucí téměř v celé délce pohoří, od severu k jihu. Nebo naopak. Když tady jezdíme, podotýkám, že Schwarzwald i Vogézy jsou chráněná území, nás napadne, proč se takto nedá jezdit třeba po českých a moravských horách. Klidně i za peníze. Tady je to zadarmo. Při dodržování elementárních zásad slušného chování to nikomu a ničemu neubližuje.

Vlahý letní večer na terase nad vinohrady, jezery a nebo třeba jen s krásným pohledem do údolí. S výhledy, které vám ukáží, jak je život krásný. Tak by se dal popsat večer po krásném dni stráveném v sedle motorky.

Nádherných koutů je na jihozápadě Bádenska-Württemberska nepřeberné množství. Kromě krásné, místy stále hezky divoké přírody, jsou to i vyhlášené labužnické hospůdky nejen ve schwarzwaldských městečkách, ale i na samotách. Ty jsou skoro nejlepší. Ideální pro dovolenkovou „základnu“ jsou místa v blízkosti jezer. Byla by totiž velká škoda, soustředit se pouze na ježdění. Nádherná, čistá jezera vybízejí k rekreaci a vodním sportům. Pohořím vede mnoho kilometrů lehkých, středně těžkých a nebo i náročných cyklostezek. A dnes není problém si kola, či elektrokola vypůjčit prakticky kdekoliv. Nebo si můžeme vyšlápnout na příjemnou túru po horách a zaposlouchat se do ptačího zpěvu. Tělu i duši prospívá jakýkoliv pohyb v přírodě a na čerstvém vzduchu, stejně tak jako dobré jídlo, masáž, či jízda na motocyklu. Vypnout, relaxovat a užít si léčivou sílu přírody můžeme také v některých zdejších termálních lázních s dlouhou tradicí. Už staří Římané milovali horké prameny v Baden-Badenu.

Bádensko-Württembersko také ovlivnilo celou řadu básníků a filosofů. Kdo se dnes vydá po jejich stopách, najde města s moderní architekturou, stejně jako hrázděné domy v útulných vesničkách. Hrady, zámky a zahrady vyprávějí o minulých časech, podobně jako mnohá muzea. Mimo jiné automobilek Mercedes Benz a Porsche, ve Stuttgartu. Bádensko-Württembersko je domovem celé řady zvláštností, které se dnes těší světovému věhlasu. Například hodiny s kukačkou. Pánské obleky značky Boss. Schwarzwaldská šunka, které jsou zasvěcena i některá muzea – a kde si ji vychutnáte přímo na talíři.

3.potok.24.Schwarzwald

Národní park Schwarzwald

Byl založen roku 2014, na ploše přes 10 000 h. Díky průměrné nadmořské výšce přes 1 000 m. se vyznačuje celkem drsným klimatem, s četnými srážkami. Naprosto jedinečný charakter parku utvářejí jehličnaté a smíšené horské lesy, pastviny, chráněné pralesy, mokřiny a ledovcové kary, jako pozůstatky doby ledové. Řada míst v parku má téměř skandinávský charakter. Krásu severní části Schwarzwaldu mohou návštěvníci obdivovat především právě v chráněných lesích a pralesích. Tady zůstala příroda zachována ve své dávné, divoké podobě. Nádherný výhled do rovin podél Rýna a přes vrcholky Schwarzwaldu, dávají Národnímu parku zcela jedinečný charakter. Či šarm, který vybízí k projížďkám, procházkám i odpočinku. Schwarzwald je domovem nejenom pestré fauny a flóry, ale neodmyslitelně do něj již po staletí patří člověk.

5.Schwarzwald_Gertelbachtal6.Schwarzwald7.potok

Zajímavá místa

Freiburg im Breisgau je západní vstupní branou Schwarzwaldu. Malebné historické centrum, relativně teplé klima a dobrá dostupnost, činí Freiburg regionálním turistickým centrem. Dóm panny Marie je románsko-gotická katedrála, 127 m dlouhá, s mohutnou, 116 m vysokou věží v průčelí. Začala se stavět kolem roku 1200 a roku 1513 byla dokončena.

Schwarzwälder Freilichtmuseum Vogtsbauernhof – Toto jedinečné open-air muzeum se rozkládá na ploše okolo 5,5 ha mezi vesnicemi Hausach a Gutach. Při jeho návštěvě poznáme celou historii Schwarzwaldu a doslova na vlastní kůži vyzkoušíme, jak se zde před staletími žilo. Můžeme si zde upéct vlastní chléb, podojit krávu, nebo nasekat dříví.

Triberger Wasserfälle – Nejvyšší vodopády Německa, jak je místní rádi označují. Nejsou nejvyššími, ale k nejvyšším se, svou výškou 163 m řadí. Najdeme je, u města Triberg.

Jezero Titisee je tzv. „must-see“ destinací. Nachází se v jižní části regionu, mezi Freiburgem a vrcholem Feldberg. Feldberg je nejvyšší horou Schwarzwaldu s nadmořskou výškou 1493 m. Rozloha Titisee je 1,3 km² a maximální hloubka až 45 m. Díky okouzlující krajině je ideálním místem jak pro relaxaci, tak pro vodní sporty.

Baden Baden byl založen už v 1. století Římany, kteří zde, kvůli horkým, solným pramenům začali stavět lázně.

Forbacher Holzbrücke – Před více než 400 let povodeň zničila jediný most ve Forbachu. O 200 let později byl postaven krytý dřevěný most bez centrálního pilíře. V letech 1954-1955 byl zrekonstruován podle původních plánů. Díky své konstrukci je jedinečný nejenom v Německu, ale v celé Evropě. Pohled z břehu řeky Murg na dřevěný oblouk dává představu o vysokém umění tesařství za starých časů.

Ruine Altwindeck – Vysoko nad Bühl leží zřícenina hradu Windeck, pocházející z počátku 13. stol. Údajně díky svěžímu vánku, který tady většinou pofukoval, získal hrad název „Větrný roh“. Hrad odolával všem nepřátelským útokům, až ve 14. století podlehl rozsáhlému požáru. Byl znovu postaven a definitivně opuštěn až v 16. století. Hrad se stal „zříceninou“ díky tomu, že byl rozebrán na stavební materiál, který byl v minulých stoletích nedostatkovým zbožím.

Gerodsauer Wasserfall (Geroldsauerské vodopády)  – Nacházejí se v idylickém, hlubokém lese, plném mechem obrostlých balvanů, Geroldsauer. Voda je naprosto průzračná a i v parném létě velice studená. Díky tomu je procházka k vodopádům, dlouhá přibližně 1,5 km, podél potoka i v těch nejteplejších letních dnech příjemným zážitkem. Na konci cesty nás čeká úchvatný pohled na vodu padající z výšky přes 9 m do široké tůně. Zvláště fascinujícím zážitkem je pohled na vodopády rámující, rozkvetlé Rhododendrony (květen až červen).

Allerheiligen-Wasserfällen – Nejvyšší a nejkrásnější schwarzwaldské vodopády. Podél vodopádů vede romantická stezka plná lávek, můstků a žebříků, vybudovaná už v 19. stol. Při vysokém stavu vody, v jarních měsících, nabízejí vodopády mimořádnou podívanou. Od vodopádu se dostaneme ke klášteru Allerheilgen, ze kterého je také nádherný výhled na vodopád a do údolí Lierbach.

Burg Staufenberg, známý dnes jako Weingut Schloss Staufenberg také Staufenburg nebo Stauffenberg, se nachází na vrcholu kopce, s 383 m vysokou skalní stěnou, severně od obce Staufenberg Durbach v Ortenaukreis. Pochází z 11. až 12. století. Původně patřil převorství Reichenbach a od roku 1218 měnil často majitele. Za třicetileté války byl vážně poškozen a naposledy byl vypleněn francouzskými nájezdníky roku 1689. Hrad je v soukromém vlastnictví rodu Baden-Baden, jako „Markgrafliches Badische vinařství“.

8.Schwarzwald_Hornberg

Okruhy

Charakterizovat okruhy jeden po druhém by nemělo valnou cenu, neboť by se charakteristika opakovala téměř do omrzení. Prostě obě pohoří a jejich okolí je protkáno propletencem horských hřebenů, návrší a údolí. V údolích bývá i v parném létě příjemný chládek, díky hustému zalesnění a krásně čistým, studeným horským bystřinám. Budeme také projíždět mnoho krásně udržovaných, rázovitých obcí a městeček. Prostě každá trasa nám nabídne velký zážitek.

Petr Fryč

Schwarzwald

1. Vysoký Schwarzwald

1.-Vysoký-schwarzwald

2. Průsmyky, kaňony a čarodějnický mlýn

2.-Průsmyky,-kaňony-a-čarodějnický-mlýn

3. Jezera a údolí

3.-Jezera-a-údolí

4. Zatáčky, víno a slunce

4.-Zatáčky,-víno-a-slunce

5. Doly, sklárny a pivovary

5.-Doly,-sklárny-a-pivovary

Veškeré trasy a jejich charakteristiky najdete v mobilní aplikaci MotoQuest.

MotoQuest_green

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s