APRILIA TUAREG 660

PROVOKATÉR

První dojem? TUAREG 660 má takový – lehce přidrzlý výraz. Od pohledu lehká váha, minimalistické kapotáže, jednodílné, až asketické sedlo. Velká světlá výška (240 mm) a gruntovní podvozek. Krásně do ruky padnoucí, široká řídítka a dokonale čitelný, vysoko umístěný TFT displej. Všechny ovládací prvky budí velmi solidní dojem. Je to velká motorka a když na ní sedíme, máme z jejího „hřbetu“ skvělý výhled na svět, což oceníme v husté dopravě stejně jako při jízdě volnou krajinou. Po dlouhé době sedím na motorce, kde ve zpětných zrcátkách nevidím hlavně své lokty, ale mám skvělý výhled za sebe. 

Dvouválec o objemu 660 cm, s výkonem 80 k, a točivým momentem 70 Nm, poskytuje od prvního nastartování skvělý jezdecký zážitek. Po pár minutách mám silný pocit, že na Tuaregu jezdím už roky. Motorka pro jezdce, jako stvořená pro jízdu ve stupačkách. A v terénu. Když na ni tak koukám, není to „SUV“, 50:50 silnice/terén, ale 25:75 silnice/terén. Dlužno podotknout, že sedlo a jeho tvar i pohodlí tomu odpovídají. Není právě pro delší cesty. Ve dvou už vůbec ne. Při vidině delších cest se vyplatí investovat do komfortnějšího. Padací rám na mne působí trochu filigránským dojmem. Je to pouze optický klam. 

Vpředu kolo 21“, zdvih 240 mm, plně nastavitelná USD vidlice KYB o průměru 43 mm, brzda dvojitá, kotoučová o průměru 300 mm s brzdičem BREMBO. 

Vzadu kolo 18“, hliníková kyvná vidlice s progresivním přepákováním, osazená plně nastavitelným tlumičem KYB a kotoučovou brzdou BREMBO o průměru 240 mm. 

Žádná elektronika, hydraulika a další potenciální zdroje závad a problémů. Čisté řemeslo a poctivé „železo“. Tak, jak to má u motorky určené do náročných podmínek být. Vše podtrženo dvojicí krásně vyplétaných ráfků. Tolik první dojmy.

 

Z Řeporyjí, kde jsem si Tuarega vyzvednul, jsem si to namířil do vltavského údolí. Na silnice v Posázaví. Pár let jsem tam bydlel, takže to tam znám. Je to pěkně kopcovité, silnice úzké, zatočené, často nepřehledné, málo frekventované a – někde nové a jinde zase už mnoho let rozbité. Rozbité silnice prověří podvozek lépe nežli pěkně měkká polní cesta. Okolí Prahy v rozmanitosti silnic zkrátka nezklame. Palivovou mapu jsem zvolil univerzální, EXPLORE. Nabídka nastavení je i tady – široká. Pro můj vkus – až zbytečně široká. Systém APRC zahrnuje kontrolu trakce (úroveň se mění automaticky v závislosti na zvolené palivové mapě) ATC, brzdný účinek motoru AEB, palivové mapy AEM a tempomat ACC (další zbytečnost). Ale budiž, někteří jedinci to možná vyžadují. Když si nehrají s mobilem, hrají si s řídící jednotkou. Dost ironie. Ale u motorky tohoto zaměření, objemu a výkonu motoru mi některé věci přijdou fakt zbytečné. Uvítal jsem absenci AQS (rychlořazení). Kdo neumí pracovat se spojkou, ať na takovouto motorku raději neleze. Takže za mne – NE berličkám.

ZPĚT DO SEDLA

Motorka se chová, jedním slovem – SKVĚLE. Jak při rychlé jízdě po dálnici, když už po ní musíme jet, tak na těch středočeských rozbitých silnicích. Je vidět, že si konstruktéři dali na podvozku fakt záležet. 

Chtěl jsem vyzkoušet, jak se na Tuaregu jede po aspoň polňačkách ve stupačkách. Jel jsem na Vysočinu, ke Třem studním. Jenomže, kam jsem zahnul, byla stopka, podpořená ještě závorou. Jediná šotolinová cesta, bez závory, končila po pár stech metrech u silážní jámy. Takže taky nic. Náhradním řešením tedy byla aspoň lesní silnice mezi Herálcem a Kadovem. Úzká na šířku auta + něco málo, zatáčky, stoupání a klesání, ale hlavně – záplaty, díry a místy rozdrcený asfalt. Takže skoro off-road. Nádhera. Celé jsem si to užíval ve stupačkách. Lehce držím řídítka, motorku jen tak trochu stisknu koleny a nechám ji dělat na co byla postavena. Litoval jsem, že silnice končí. Klidně bych to dal nazpátek, ale chtěl jsem jet ještě jinam.  

Jak jsem napsal v titulku, Tuareg je – PROVOKATÉR. 

Jakmile se s Tuaregem trochu seznámíme, sžijeme, což netrvá dlouho, začneme posouvat hranici své – „opatrnosti“. Ne, že by si nechal líbit všechno. Lepší je to nezkoušet. Ale dovolí nám, aspoň na površích, po kterých se bude převážně prohánět, opravdu hodně. Naprosto dostačující výkon motoru, jeho příjemná charakteristika a skvělé jízdní vlastnosti. Do zatáček, bez rozdílu poloměru a povrchu, se Tuareg vede s naprostou samozřejmostí. Stačí mít správně zařazeno, Tuarega položíme do náklonu přiměřenému rychlosti a poloměru zatáčky a akcelerujeme. Vše působí velice jednoduchým, samozřejmým dojmem. Navíc podpořeno precizně pracující převodovkou, brzdným účinkem motoru, opravdu výkonnými brzdami a skvělým dávkováním výkonu. Za plynem jde už od nízkých otáček bez jakýchkoliv děr.

Jízdní pozice je velice uvolněná, řídítka padnou dokonale do ruky. Díky určité jednoduchosti na nich není přebytek ovládacích prvků. Ty navíc slouží k velmi jednoduchému, intuitivnímu ovládání menu zobrazovanému na dokonale čitelném TFT displeji. Jednodílné, ploché, doslova spartánské sedlo, pod které nacpeme maximálně skromnou lékárničku, nám dovoluje volně posouvat těžiště a měnit jezdeckou pozici.

Říká se, že motorka musí být vidět a slyšet. Světelná LED technologie svítí myslím naprosto dostatečně. Nezkoušel jsem za tmy, protože jízdu po setmění nemám rád. Zvuk motoru je velice příjemný, nevydává žádné nepříjemné pazvuky, jenom si pod vámi příjemně bručí. Při průjezdech obcemi myslím nikoho neruší ani neirituje. Ale když za to za obcí vezmeme a otáčkoměr se přehoupne přes hodnotu 5000 ot/min., ozve se z výfuku skutečně mocný, moc pěkný zvuk. Je v něm síla a sebevědomí. Dnešní sériové výfuky si už myslím téměř v ničem nezadají s těmi laděnými.        

TUAREG 660 je další motorka, na které můžeme jezdit spolehlivě se spotřebou kolem 4 l./100 km. Na 4,2 l/100 km to zvedl až poměrně zrychlený přesun po dálnici, když jsem Tuarega vracel. Do té doby, při svižné jízdě po okreskách, tam byly rovné čtyři litry. Což, při dnešních cenách benzínu, je nezanedbatelný faktor.

Když to shrnu, bylo 510 km strávených v sedle Tuarega velice příjemných. Jak jsem psal ve své odpovědi na FB, když jsem byl dotázán, je to – radost z jízdy. Jeden přítel motorkář napsal dokonce – brutální radost z jízdy. Kamarád, který byl týden na Sardinii mi říkal, že jich tam potkával spousty. A to se prodává prvním rokem. To asi mluví za všechno. 

APRILIA TUAREG 660 bude jistě, jak se říká – dobrý kauf.

Petr Fryč 

  

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s